Od ilu procent wolno strzelać?

                Alianckie naloty dywanowe na Kolonię, Hamburg i Drezno pochłonęły życie setek tysięcy cywilnych niemców. Próba obrony Kostrzyna skończyła się całkowitym unicestwieniem miasta i śmiercią większości żołnierzy broniących pozycji. Storpedowanie okrętów ewakuacyjnych pochłonęło kolejne tysiące ofiar. W ładowniach i kajutach zginęli zarówno ranni żołnierze ewakuowani z frontu, jak i cywile uciekający przed ofensywą sowietów.

                Patrzymy na to spokojnie i chłodno. To jest wojna. Na wojnie się ginie. Na froncie, w nalotach, na morzu. Nasi ginęli, oni ginęli, Rosjanie ginęli. Ginęli ludzie setki narodowości. Żydów i Cyganów mordowano na skalę przemysłową trując gazem i paląc zwłoki w piecach. Niemcy wiedzieli co to jest wojna. Mijało dwadzieścia lat od kiedy przegrali poprzednią. Urodzeni po 1918-tym mogli zapytać dziadków ojców i wujków czy warto się w to pakować. Chcieli wojny, niemal do samego końca popierali szalonego malarza z głupim wąsikiem, który otwarcie deklarował że chce podpalić świat. No cóż: Co posiali to zebrali.

                Odpowiedzialność? Hitlera wybrali demokratycznie. Jedni zrobili to bo byli głupi i nie przeczytali „Mein Kampf” inni przeciwnie – przeczytali ale nakreślona tam wizja im się spodobała. Jeszcze inni zagłosowali ze strachu, lub licząc na osobiste korzyści. Zostali ukarani i poza garstką nadwrażliwców nikt nie płacze dziś po niemcach którzy spłonęli żywcem, podusili się z braku tlenu w piwnicach, utknęli we wrzącym asfalcie drezdeńskich ulic. Są tacy jak ja którzy uważają że i tak niemcy wykpili się sianem. Moim zdaniem po wojnie zakuci w kajdany powinni odbudowywać nasz kraj a ich dzieci i wnuki powinny tyrać tu jako co najwyżej parobczacy… Za ostro? Wystarczy przejść się ulicami Warszawy i policzyć tablice upamiętniające zbiorowe egzekucje mieszkańców miasta.

                Patrzę dziś na nasz kraj. Na szczęście od III Rzeszy jeszcze sporo się różni. Ale może warto już dziś zastanowić się co będzie w przyszłości. Gdzie jest granica odpowiedzialności zbiorowej? W wyborach 1933 roku partię nazistów poparło 34% niemców.

https://atria.edu/rtp-live/ https://www.dilia.eu/rtp-slot-pragmatic/